BIRMA

REJSY w BIRMIE / MYANMAR

Wielu podróżników uważa, że jest to kraj/ rejon najpiękniejszy na świecie. Rządzony od niemal 50 lat przez juntę wojskową bardzo długo był wyizolowany na turystycznej mapie. Zaczyna się to jednak zmieniać, nie mniej jednak daleko jeszcze do tłumów turystów przemierzających kraj wzdłuż i wszerz. Myanmar to kraj azjatycki, więc mieni się kolorami i pachnie nieznanymi przyprawami, a mieszkańcy spragnieni informacji z “wielkiego świata” są przyjaźnie nastawieni do przybyszów.

Rejsy pod żaglami w Birmie mają miejsce głównie wśród wysp archipelag Mergui złożony z około 800 wysp. Położony daleko, na samym południu kraju. Mergui to miejsce z dala od zgiełku, niemalże dziewicze. Otworzyło się na turystów dopiero w latach 90-tych XXw. Białe plaże, gęsta dżungla, lazurowe morze. Rafy koralowe a wśród nich kolorowe ryby. W ciągu kilku dni rejsu można spotkać niemal wyłącznie rybaków na czółnach. Rdzennymi mieszkańcami tych okolic są bowiem Moken. Ludzie żyjący na morzu, zwani morskimi Cyganami z uwagi na wędrowny tryb życia. Można odwiedzać ich pływające wioski, kosztując lokalnych specjałów i przyglądać się pracy mężczyzn przy robieniu czółen niezmiennej od tysięcy lat.

Klimat archipelagu jest tropikalny, woda jest niezmiennie ciepła, a temperatury powietrza  sięgają 28-32 st. C.  Najlepszy czas na rejs w Birmie przypada na listopad-kwiecień. Z czego w grudniu do lutego wieje stały wiatr o sile 20 węzłów, a w marcu – kwietniu słabnie. Od maja do lipca wiatry są silne i w okresie maj – czerwiec zdarzają się huragany. Pora deszczowa przypada na okres lipiec – październik. Archipelag, zwłaszcza duże wyspy zapewniają mnóstwo miejsc na kotwiczenie lub ochronę przed silniejszym wiatrem.

Odwiedzając Birmę lądowo warto zobaczyć:

  • Rangun – największe miasto Birmy. Niedawno była jeszcze stolicą. Jest to paro milionowa metropolia z dominującą kolonialną zabudową. Na miastem dumnie wznosi się monumentalna pagoda Szwedagon
  • Mandalay – drugie w kolejności miasto w Birmie. Odwiedzimy tu kilka interesujących świątyń (pagoda Mahamuni, Shwe Kyi Myin). Poza tym wart uwagi jest dzwon jak Mingun (Mingwan) ważący ok 90 ton!, most U-Bein i dawne stolice: Sagaing, Amarapura, Inwa
  • Bagan – które składa się tak naprawdę z 3 miasteczek New Bagan, Old Bagan i Nyang-U.  Pomiędzy nimi znajduje się mnóstwo pagód i świątyń z X-XIII wieku
  • Ngwesaung – miejsce z którego warto zacząć wyprawę na jezioro Inle. Można je opłynąć, ale można też objechać jego część rowerem.
  • Hpa-an (Ba-an) – można pokusić się o zwiedzanie monastyru Kyauk Kalap
  • Bago – to tu znajdziemy znajdziemy największą pagodę w Birmie: Shwemawdaw i drugi co do wielkości posąg buddy na świecie.
  • Golden Rock – dla buddystów w Myanmar jedno z trzech najświętszych miejsc (oprócz Szwedagon w Rangunie i Mahamuni w Mandalay), mała stupa Kyaiktiyo położona na szczycie głazu pokrytego płatkami złota
  • Naypyidaw – od 2005 roku stolica Birmy, przeniesiona z Rangunu. Jest zbudowana od zera i na wyrost. Tylko tam znajdziecie siedmiopasmowe zupełnie puste drogi.

Ceny rejsów w Birmie zaczynają się od 2600 USD/osoba/6 dni.

Birma